Klimatológ: Požiare v Austrálii majú proporcie apokalypsy. Dôvod treba hľadať tri roky dozadu

Zhorelo niekoľko miliónov hektárov územia. O život prišli stovky miliónov zvierat a aj 26 ľudí. Austrálske úrady vydali nové varovanie a odporučili evakuáciu ľuďom, ktorí žijú na juhovýchodnom pobreží. Predĺžili aj stav núdze v štáte Viktória. Prečo vlastne v Austrálii horí a sú požiare masívnejšie?

Klimatológ Jozef Pecho tvrdí, že skoro celý kontinent sa nachádza v tropickom pásme a je veľmi suchý. „Požiare práve v období leta sú tam celkom bežné. Pravda je ale taká, že rozsah tých tohtoročných požiarov je mimoriadny a myslím, že historicky nemajú zaznamenanú takú veľkú rozlohu.“

​Dôvod rozsiahlych požiarov aj na miestach, kde predtým nebývali, treba hľadať tri roky dozadu. V tom čase totiž začalo veľmi vážne sucho. Výrazný pokles zrážok je v Austrálii už od 70. rokov, každý rok sa pritom situácia zhoršuje.

„Rok 2019 bol vôbec najhorúcejší,“ uzavrel príčiny požiarov Pecho.

Problémom je, že horia aj lesy, ktoré historicky nezaznamenali nejaké veľké požiare.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.